Je li neupitna startna uloga Cristiana Ronalda doista najbolji portugalski put do uspjeha?

Comments · 25 Views

Bilo je to pretposljednje pitanje na 15-minutnoj konferenciji za novinare, ali na kojoj su svi kimali u znak slaganja, barem interno. Gotovo u 1 ujutro po lokalnom vremenu u bunkeru unutar Frankfurt Arene, Roberto Martínez nagnuo se prema mikrofonu i posegnuo za virtualnim štitom kako bi se očeličio.

"Osjećate li da vaša igra postaje previše predvidljiva sa svim tim ubačajima unutar kaznenog prostora prema Ronaldu?" došlo je pitanje i bez obzira na to što portugalski izbornik kaže, odgovor je jedno veliko, debelo da. Ili kako bi navijači Portugala koji oponašaju Ronaldo izvan terena prije početka udarca mogli reći: "Siuuu!"

Ne griješite, Nogometni dresovi Ronaldo je ludo, beskrajno gledljiv, blagajna u dobru i zlu. Bilo je suza koje su tekle niz njegovo savršeno isklesano lice tijekom produžetka protiv Slovenije dok je počeo u potpunosti probavljati potencijalne posljedice veličanstvenog obranjenja penala Jana Oblaka lijevom rukom.

Dogodio se trenutak u devetoj minuti kada je žonglirao loptom pod pritiskom tijesnog Petra Stojanovića, izvodeći seriju zadržavanja, naizgled čisto da zabavi publiku prije nego što je gurnuo dodavanje u Joãoa Palhinhu. Bio je to uredan backheel za Rafaela Leãoa, jednog od onih koji su imali zadatak ubacivati ​​križeve na Ronaldovo čelo. Ronaldo je imao pet snažnih udaraca, većinom neispravnih, slobodnih udaraca koji su razbijali igru ​​bez obzira na udaljenost.

Ronaldo ima malo toga za pokazati za 366 minuta akcije. To što je imao manje dodira (38) od bilo kojeg drugog portugalskog početnog vanjskog igrača protiv Slovenije nije veliko iznenađenje s obzirom na njegovu čudnu evoluciju u neku vrstu voštane mete, ali indikativno je koliko je bio izoliran, stacioniran između središnjih polovica, Jaka Bijol i Vanja Drkušić, kojima se zadatak oduševio. Nije bio strašan, ali bila je to još jedna od onih bezopasnih predstava.

Brojke ga očito žuljaju. Niti jedan igrač ovog ljeta u Njemačkoj nije imao više udaraca od svojih 20 bez gola, a on je u najdužem nizu golova na velikim turnirima: osam utakmica koje datiraju od Svjetskog prvenstva u Kataru, kada je postigao jedanaesterac u prvoj utakmici protiv Gane. Martínez je istaknuo Ronaldov rekord vrijedan divljenja, ako ne i čudan, nastupa na šest europskih prvenstava, ali ovo je bio prvi veliki turnir na kojem nije uspio zabiti u grupnoj fazi.

Portugal je imao svoje trenutke na Euru tijekom godina, od kojih je najpoznatiji osvajanje turnira 2016. i Ricardovo herojsko izvođenje jedanaesteraca protiv Engleske u Lisabonu 2004. Ricardo, sada trener vratara, strgnuo je svoje rukavice kako bi prestrašio Dariusa Vassella i obranio jedanaesterac engleskom napadaču golim rukama prije nego što je došao do mjesta i prošao loptom pored Davida Jamesa za pobjedu od 6-5 na jedanaesterce i plasman u polufinale. A sada Ronaldov nevjerojatni krah i suze radosnice koje su uslijedile.

"Bio sam na samom dnu kada sam tim bio najpotrebniji", rekao je. “U početku sam bio tužan, ali sada sam sretan. To je ono što je nogomet. Trenuci, neobjašnjivi trenuci. Čak i najjači ljudi imaju svoje [loše] dane.”

Ronaldo je također potvrdio da će ovo Europsko prvenstvo biti njegovo posljednje – nije veliki šok s obzirom da će imati 43 godine do Euro 2028. – ali postoje izvještaji da će produžiti svoj boravak u Saudijskoj Arabiji do 2026. Drugim riječima, postoji jasna vjerojatno mu je ostalo još jedno Svjetsko prvenstvo u nogama. To bi samo po sebi, fizički, bio izvanredan podvig, a način na koji je slegnuo ramenima nakon promašenog jedanaesterca u produžecima i postigao prvi udarac s točke u raspucavanju govorio je o njegovim mentalnim moćima.

No, bez obzira na Ronaldov fenomenalan rezultat, teško je povjerovati da je najbolji put do uspjeha za Dječji nogometni dresovi Portugal tražiti od Leãa, Bernarda Silve, Brune Fernandesa, Nuna Mendesa, Vitinhe, Nelsona Semeda, Dioga Jote – popis se nastavlja – da igraju u krupni se parkirao nasred boksa, kao da je to jedina opcija.

Peni za razmišljanja o Gonçalu Ramosu, čiji se turnir sastojao od 24 minute izvan klupe, ili Franciscu Conceiçãou, koji je postigao pobjednički pogodak protiv Češke, ali se vratio u ulogu pričuve protiv Turske nekoliko dana kasnije. Ronaldo je započeo posljednju utakmicu portugalske skupine F, 2-0 poraz od Gruzije kada je dobio žuti karton zbog neslaganja prije nego što je uklonjen sredinom drugog poluvremena, unatoč tome što je momčad zajamčila prvo mjesto.

Ronaldo je ikona – navijači čak navijaju i ismijavaju njegove udarce iz slobodnih udaraca na zagrijavanju – ali postoji argument da njegova prisutnost odvlači pažnju ako ne i smetnju. Ipak, nema šanse da Ronaldo ne starta protiv Francuske u petak.

Što se tiče Martínezova odgovora na to pitanje, teško da bi se složio, uglavnom zato što se čini da je zarobljen Ronaldu. "Ne… predvidljivo jer nismo zabili?" rekao je Martínez sa smiješkom. “Stvorili smo prilike; nismo ih uzeli ali nikada nismo prihvatili poraz.

“Vidio sam mnogo, mnogo utakmica u kojima se događa momčad koja je izvan posjeda, drži se, dođe do 90 minuta Nogometni Dresovi, zatim do produžetaka, prihvatiš poraz, nije tvoj dan, postaneš emocionalan, dobiješ crveni karton, napraviš veliku grešku i onda se ne fokusiraš na penale. Iznimno sam ponosan što smo u četvrtfinalu.”